11 hastaneden yüzde 30 isyanı!

Hükümetin özel hastanelerin SGK’lı hastalardan sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 30′una kadar ilave ücret alabileceğine karar vermesi üzerine 11 büyük hastane SGK ile sözleşme yapmayacağını açıkladı…

Özel hastaneler, yapacakları tedaviler sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üyesi hastalardan en fazla yüzde 30 fark ücreti alabilecek. Karara tepki gösteren özel hastaneler, çeşitli tedbirlerin alınmaması halinde bu oran üzerinden SGK’yla sözleşme yapmanın güç olduğunu belirtti.

Bayındır Hastanesi Genel Müdürü Cengiz Babacan, Akredite Hastaneler Derneği’ne üye 11 büyük hastanenin ilk aşamada SGK’yla sözleşme yapmayı düşünmediklerini kaydetti. Resmi Gazete’de dün yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla, vakıf üniversiteleri dahil SGK’yla sözleşmeli özel sağlık kuruluşlarının “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu”nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 30′una kadar ilave ücret alabileceği açıklandı.

Fark ücreti konusu, uzun süre hükümet ile özel hastaneler arasında pazarlık konusu olmuş, kamunun yüzde 20 fark ücreti üzerinde durmasına özeller “maliyeti kurtarmaz” diyerek itiraz etmişti. Özel sektör temsilcilerinin üzerinde durduğu rakam ise yüzde 100′e varan bir fark ücreti olmuştu. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Kanunu’nda değişiklik öngören kanunun Meclis’te görüşülmesi sırasında, bakanlar kuruluna fark ücretini yüzde 100′e kadar belirleme yetkisi verilmişti. Bu durumda hükümet tercihini fark ücretini yüzde 30 olarak belirleme yönünde kullanmış oldu.

Advertisements

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: