Çocuğunuzu sigorta ettirdiniz mi?

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı Meclis’te görüşülürken, eklenen bir hükümle 30 Nisan 2008′e kadar sigortalı olma sınırı getirildi.

Vergi ve Sigorta Uzmanı Ekrem Sarısu, konuyu POSTA Gazetesi’ndeki köşesine şöyle taşıdı:

Soru : Basında yeni yasanın onaylandığı haberleri çıktı. 18 yaşından küçük çocukların sigortalı yapılması için artık geç mi oldu? Yoksa, hukuken yasalaşması veya resmi gazetede yayımlanmasına kadar yapılabilir mi? Öyle ise ne kadar zaman var?

Cevap : Yeni yasada, çocukların sigortalılığının önünü kesmek için maalesef,

meclis genel kurulunda yasaya eklenen bir fıkra ile, 30 Nisan 2008’den sonra sigortalı olanların yeni yasaya tabi olmaları yönünde düzenleme yapıldı. Eklenen fıkra hükmüne göre, Yasa ne zaman çıkarsa çıksın, örneğin, Mayıs 2008 sonunda yayımlansa bile, 30 Nisan 2008’den sonra sigortalı olan çocuklar, yeni yasaya tabi olacaklar. 30 Nisan 2008’e kadar (bu tarih dahil) sigortalı olan çocuklar ise bugünkü yasaya tabi olacaklar. Daha vakit geçmedi. Çocuğunuzu sigortalı yapmak için ay sonuna kadar zamanınız var.

Soru : 18 yaşındaki bir kız çocuğunun yasa çıkmadan sisteme girmesi ile yasa çıktıktan 3.5 yıl sonra sisteme girmesi arasındaki fark ne olur? Bakan, açıklamada ‘Bugün ile yasa çıktıktan sonra işe giren arasında fark olmayacak, her ikisi de 2000’de çıkan kanuna tabi olacaklar, 65 yaş 2036 işe girenleri kapsayacak’ dedi. Doğru mudur veya doğru olan nedir?

Cevap : Nisan 2008’in sonuna kadar sigortalı olan çocuk, emekli olmak için bugünkü yasaya tabi olacaktır. Yeni yasadan önce sigortalı olarak bugünkü yasaya tabi olan kız çocuğunun kazanımları şu şekilde olacaktır:

– 7200 gün prim yerine 7000 gün prim ödeyecek ve bu şekilde emekli olacak.

– Yeni yasa ile prim ödeme şartını yerine getirdiği tarihe göre 65 yaşına kadar uzanan kademeye tabi olmadan, 58 yaşını doldurduğu tarihte emekli olacak,

– Yüzde 20 fazla emekli aylığı alacak. (emekli aylığı 10 puan fazla aylık bağlanacak) Örneğin, yeni yasa yürürlüğe girdikten sonra sigortalı olanlara 25 yıl prim ödemesi halinde yüzde 50 oranında aylık bağlanacak. Yeni yasadan önce, 30 Nisan 2008’e kadar (bu tarih dahil) sigortalı olanlara ise, 25 yıl prim ödemesi halinde yüzde 60 oranında aylık bağlanacak. Bu ise yeni yasadan önce sigortalı olanların, yeni yasa kapsamında sigortalı olan ve aynı süre prim ödeyenden yüzde 20 fazla aylık alacağı anlamına geliyor.

Emekli olduğu zaman emekli aylığı kesilmeden destek primi ödeyerek çalışabilecek. Doğaldır ki bakan, çıkarttıkları kanunu kollayacak ve eleştirileri göğüsleyecek. Bakan sadece prim ödeme şartı hangi tarihte yerine getirilirse, o tarihteki yaş şartına tabi olunacağını vurguluyor. Ancak, yukarıda sayılan avantajlara değinmiyor. Sonuç olarak yaş açısından bakanın dediği de doğru, yukarıda saydığımız avantajlar da doğru.

– Avantajlardan, 30 Nisan 2008 tarihine kadar, bir gün dahi olsa, sigortalı çalışanlar yararlanabilecek.

Advertisements

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: